baner candyweb

Werbena patagońska – efektowna roślina do każdego rodzaju ogrodu

Werbena patagońska – efektowna roślina do każdego rodzaju ogrodu

Ładny, zadbany ogród nie tylko cieszy oko, ale pozwala też zrelaksować się na świeżym powietrzu w bardzo komfortowych warunkach. Na wygląd ogrodu bezpośrednio wpływa dobór roślin i ich aranżacja. Najlepsze efekty można osiągnąć przez umiejętne łączenie kwitnących bylin i krzewów, dzięki czemu przez cały rok jest kolorowo. Rośliną wartą rozważenia jest z całą pewnością werbena patagońska.

Werbena patagońska – czy będzie rosła w każdym ogrodzie?

Na popularność tej rośliny wpływa wiele czynników, między innymi jej efektowny, nieco egzotyczny wygląd i piękny zapach. Jednak werbena patagońska nie jest łatwa w uprawie i trzeba poświęcić jej czas, a także poznać dobrze jej wymagania. Spełnienie tego pozwoli cieszyć się kwiatami tej rośliny w praktycznie każdym ogrodzie. W wielu przypadkach ten gatunek werbeny wytrzyma jedynie jeden okres wegetacji, bo mrozy są dla niego zabójcze. Istnieją jednak metody na wydłużenie jego życia. W wyjątkowo zimnych miejscach kraju zaleca się korzystanie z nasadzeń w pojemnikach, które można łatwo przenieść do pomieszczenia zimą.

Gdzie może rosnąć werbena patagońska?

Efektowny wygląd tej rośliny można uzyskać, zapewniając jej stanowisko w zacisznym miejscu ogrodu, w pełnym lub przeważającym nasłonecznieniu. Okresowy brak słońca nie zaszkodzi, ale werbena patagońska wymaga, by było ono dostępne jak najdłużej. Piękne kwiaty są znakiem, że nasłonecznienie jest odpowiednie. Stanowisko dla werbeny powinno cechować się też żyznym podłożem o dobrej przepuszczalności, żeby woda z deszczu lub podlewania nie zalegała zbyt długo. Konieczne jest wyposażenie w drenaż pojemników lub donic, w których ma rosnąć werbena hodowana w ten sposób. Ilość wilgoci potrzebnej roślinie jest niższa podczas zimowania.

Werbena patagońska a uprawa na tarasie i balkonie

Posadzenie werbeny w ogrodzie wymusza zabezpieczanie jej na zimę, co może być trudne i wymaga dodatkowych zabiegów. Czasami istnieje ryzyko wystąpienia przedwczesnych przymrozków przygruntowych, które bywają zabójcze dla tej rośliny. Werbena patagońska pochodzi z dużo bardziej stabilnych pod względem temperatury obszarów świata i typowe zimowanie w gruncie w polskich warunkach nie jest możliwe. Wiele osób radzi sobie tak, że po zakończeniu kwitnienia przycina pędy rośliny i przed obniżeniem się temperatur wykopuje korzenie wraz ze sporym zapasem gleby, a następnie umieszcza je w garażu czy piwnicy.

Można uprawiać werbenę w donicach czy pojemnikach, wykonanych z tworzywa sztucznego, ceramiki lub kamienia. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy pojemnik cechuje się pewnym poziomem odporności na spadek temperatury. Pojemniki i donice znajdujące się na balkonie czy tarasie są częściowo zabezpieczone przed zimnem, ale werbena patagońska posadzona w takim pojemniku pod ścianą może nie przetrwać. Tak czy inaczej, trzeba będzie ją zabezpieczyć.

Podsumowując, uroczo kwitnąca werbena patagońska może być prawdziwą ozdobą ogrodu. Wymaga jednak przemyślanego posadzenia i pielęgnacji, m.in. podlewania w okresie suszy i zabezpieczania na zimę.