baner candyweb

Pompa ciepła — kiedy najlepiej się sprawdzi?

Pompa ciepła — kiedy najlepiej się sprawdzi?

Skorzystanie z pompy ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie w przypadku systemów ogrzewania. Tego typu urządzenia grzewcze zyskują na popularności z każdym rokiem i już niebawem mogą stać się standardem w nowoczesnych budynkach. Kiedy jednak pompa ciepła najlepiej się sprawdzi i jak zmaksymalizować jej korzyści?

Pompa ciepła — na co zwrócić uwagę przed jej wyborem?

Jeśli rozwiązaniem, z którego chcemy skorzystać, jest pompa ciepła w Mławie, warto dobrze przeanalizować taką inwestycję. Od wybranego sposobu ogrzewania zależą koszty utrzymania w domu, a ewentualna zmiana go w przyszłości to już niemały wydatek. Dlatego pochopne decyzje zwyczajnie nie wchodzą w grę.

W takim razie, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na warunki. Pompa ciepła potrzebuje odpowiedniego środowiska do pracy, w innym wypadku może wymagać sporych ilości energii elektrycznej do działania. Dodatkowo warto dobrze przeanalizować wybór poszczególnego rodzaju. Montaż gruntowych, czy wodnych pomp jest po prostu droższy niż w przypadku powietrznych.

Pompa ciepła — jakie są jej rodzaje?

Wspominaliśmy już nieco o rodzajach pomp ciepła. Jak dokładnie dzieli się takie urządzenia? Przede wszystkim ze względu na źródło energii cieplnej. Pod tym względem spotyka się urządzenia gruntowe, wodne, powietrzne oraz hybrydowe. Gruntowe czerpią energię z ziemi, wodne ze studni głębinowej, czy też zbiornika wodnego, a powietrzne po prostu z otoczenia. Hybrydowe mogą korzystać z więcej niż jednego źródła. Druga kwestia to podział ze względu na konstrukcję. Dostępne są pompy monoblok oraz typu split.

Pompa ciepła — korzyści, jakie zapewnia jej montaż

Korzyści zapewniane przez pompy ciepła są naprawdę kuszące. Przede wszystkim takie urządzenie grzewcze jest ekologiczne. W procesie ogrzewania domu lub budynku wykorzystywana jest energia pierwotna w tak dużych ilościach, jak to tylko możliwe. Sama w sobie pompa nie generuje do tego żadnych spalin, z racji na brak procesu spalania w trakcie jej pracy.

Do tego na montaż pompy można uzyskać dofinansowanie z rządowych lub samorządowych programów. Przyspiesza to zwrot inwestycji, a także ułatwia jej dokonanie, gdy montaż wymaga np. wykonania odwiertu. Odpowiednio dobrana pompa generuje do tego znacznie niższe koszty eksploatacji.

Pompa ciepła — co zrobić, by zapewniała jak najlepsze korzyści?

Jedną z kwestii, o której warto pamiętać przy stawianiu na pompę ciepła, jest maksymalizacja korzyści z jej działania. Jest na to jeden świetny sposób, który znacząco zwiększy opłacalność takiego urządzenia. Jak wiadomo, pompa ciepła korzysta z energii elektrycznej. Jak więc sprawić, że korzystanie z niej będzie tańsze? Połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną.

Takie działanie może mieć zbawienny efekt dla środowiska oraz dla naszego portfela. Prąd potrzebny do zasilenia pompy będzie pochodzić wtedy z odnawialnych źródeł. Do tego koszt pozyskania go będzie znacznie niższy niż w przypadku energii z sieci, która regularnie drożeje.