baner candyweb

Jak wygląda rozliczanie ryczałtu w 2021 roku? Co trzeba wiedzieć?

Jak wygląda rozliczanie ryczałtu w 2021 roku? Co trzeba wiedzieć?

Z ryczałtu ewidencjonowanego może korzystać każdy przedsiębiorca, który prowadzi swoją jednoosobową działalność gospodarczą lub spółki osobowe. Wynika to z Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998 roku. Wraz z nowym rokiem nastąpiły pewne zmiany w podatku dochodowym w zakresie ryczałtu. Co nowego pojawiło się w przepisach i jaki jest termin złożenia PIT-28? Sprawdź.

Co nowego pojawiło się w przepisach rozliczania ryczałtu?

Zmiany na temat rozliczanie ryczałtu, które zaczęły obowiązywać od tego roku, określa Ustawa z dnia 28 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze zmiany przyniosły:

  • obniżenie stawek podatku – w tym przypadku przychody, które były objęte stawką 20%, zostały zmniejszone do 17%. Natomiast te, których stawka wynosiła 17% będą podlegać teraz opodatkowaniu 15%.
  • lista zawodów uprawnionych do korzystania z rozliczania ryczałtu została poszerzona o nowe profesje. Będą mogli z niego korzystać teraz także adwokaci, psycholodzy, architekci czy nawet agenci ubezpieczeniowi;
  • wyższy limit przychodów, który wzrósł z 250 000 euro do 2 000 000 euro. Jeśli chodzi o kwartalne rozliczanie, to limit przychodów podniósł się z 25 000 euro do 200 000 euro.

Jaki jest termin złożenia deklaracji podatkowej dla osób korzystających z opodatkowania ryczałtem?

Osoby fizyczne, które prowadzą swoją działalność gospodarczą i korzystają z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, w tym roku muszą złożyć PIT-28 w terminie od 15 lutego do 1 marca 2021 roku.

Mam nadzieję, że powyższe informacje były dla Ciebie przydatne i wiesz już jakie zmiany dotyczące rozliczania ryczałtu zostały wprowadzone. Pamiętaj, że PIT-28 ma w tym roku najkrótszy termin złożenia. Dlatego, jeśli Ty również korzystasz z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym nie zapomnij się rozliczyć.