baner candyweb

Czy warto korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej?

Czy warto korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej?

Każdy z nas korzysta z opieki zdrowotnej. Gdy coś nam dolega, kierujemy się do najbliższej przychodni z nadzieją, że otrzymamy pomoc lub poradę. Płacimy składki miesięczne, które idą na poczet NFZ i w zamian za to mamy dostęp do opieki zdrowotnej nieodpłatnie. W tym momencie można by skończyć cały wywód na ten temat, niestety rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Publiczna opieka zdrowotna słynie ze swoich niedoskonałości, których w prywatnych przychodniach nie spotkamy. Czym jeszcze różni się publiczna opieka zdrowotna od prywatnej?

Przychodnia od serca – przychodnia Łódź Bałuty

Weźmy na tapetę Łódź. Jest to miasto, które liczy ponad 690 tysięcy mieszkańców. Ludzie, którzy chcą udać się do lekarza, mają zatem dwie opcje. Mogą skorzystać z usług publicznych placówek lub dobrowolnie skorzystać z prywatnych przychodni za opłatą. Placówki działające w ramach umowy podpisanej z NFZ oferują darmową opiekę u lekarza rodzinnego oraz poszczególne konsultacje z innymi specjalistami. Z tego typu wizyt możemy korzystać nieodpłatnie, niemniej jednak za większość specjalistycznych badań, czy zabiegów i tak musimy dopłacić z własnej kieszeni. Czy nie lepiej w takim razie udać się od razu do prywatnej przychodni – takiej jak np. przychodnia Łódź Bałuty – i zaoszczędzić sobie czasu i zbędnych nerw?

Wizyta u lekarza w publicznych przychodniach wiąże się bowiem z niesamowicie długim czasem oczekiwania, który rozpoczyna się już w momencie rejestracji. W takich miejscach pracownicy nie są zbytnio zaangażowani w swoją pracę i w wielu przypadkach nie obchodzi ich, czy któryś z pacjentów dostanie się, czy nie. W prywatnych przychodniach takie sytuacje nie mają miejsca. Personel medyczny jest bardzo dobrze przygotowany na każdą sytuację i nie odrzuca żadnego z pacjentów.

Prywatne przychodnie – dlaczego warto?

W publicznych przychodniach przy rejestracji, jako pierwsi brani są pod uwagę ci, którzy dotarli na miejsce. Dopiero w drugiej kolejności brani są pacjenci, którzy wykonują połączenie telefoniczne w sprawie wizyty. Często takie telefony są najzwyczajniej odrzucane, a co za tym idzie, chory i tak musi szukać pomocy w prywatnych placówkach. Tam nie znajdzie odmowy i będzie mógł umówić się na aktualnie dostępny termin – bez żadnych problemów.

Inna sprawa dotyczy sprzętu medycznego. NFZ ma ograniczone fundusze, dlatego publiczne przychodnie nie dysponują tak zaawansowanym technologicznie sprzętem. W przypadku prywatnych przychodni – takich jak np. przychodnia w Łodzi Bałutach – wyposażenie gabinetów lekarskich stanowi zaawansowany sprzęt najnowszej generacji. Ten nie stanowi problemu w obsłudze dla lekarzy specjalistów, ponieważ są oni do tego bardzo dobrze wyszkoleni. To samo tyczy się obsługi i porad, są one na najwyższym poziomie.

Publiczne przychodnie vs prywatne

Tak, jak już wcześniej wspomniano, rejestracja w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej w publicznych placówkach medycznych, może być uciążliwa, a nawet niemożliwa. W tego typu miejscach musimy liczyć się z tym, że spotkamy się z odmową, bo „nie ma już wolnych miejsc, ani tym bardziej terminów przez następne 3 miesiące”. Należy tutaj spojrzeć prawdzie w oczy, że to właśnie prywatne przychodnie oferują znacznie wyższy poziom, nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej, ale również specjalistycznej.

Coraz częściej decydujemy się w pierwszej kolejności skorzystać z porad lekarza z prywatnej kliniki, czy też specjalistycznych badań lekarskich. Oszczędzamy sobie tym samym niepotrzebnych nerw i stresu związanego z wielogodzinnym czekaniem na swoją kolej. Szkoda tylko, że i tak musimy płacić co miesiąc wysokie sumy z własnych wypłat na NFZ, mimo iż bardzo rzadko zdarza nam się udać do „lekarza publicznego”.